Mikor érdemes intermodális szállítást választani?
Az intermodális szállítás egy olyan szállítási mód, amelyben többféle szállítási módozat (pl. közúti, vasúti, tengeri és légi) valamilyen kombinációját használják a rakomány célba juttatásához. A folyamat során az árukat speciális konténerekben szállítják, amelyeket anélkül lehet áthelyezni egyik járműből a másikba, hogy magát a rakományt ki kellene pakolni. Ezzel idő és költség is jelentős mértékben megtakarítható.
Az intermodális szállítás akkor ideális választás például, ha hosszú távon kell szállítani a rakományt, illetve ha különböző országok között, illetve változatos terepviszonyok között (pl. tengeren is). Akkor is jó választás, ha a költséghatékonyság kiemelt cél, mert hosszabb távolságokon a vasúti és tengeri szállítás általában olcsóbb, mint a közúti vagy légi szállítás. Tömeges vagy nagy méretű áruk szállítása esetén is előnyös, mert ezeket jóval egyszerűbb konténerekben mozgatni. A környezetvédelmi szempontok elsődlegessége esetén is mindig szóba jön, mivel a vasúti és tengeri szállítás kisebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a közúti vagy légi szállítás.
A konténerek használata csökkenti a rakodásra fordított időt és a rakomány sérülésének kockázatát is, mivel nem darabonként mozgatják az árut, hanem a teljes konténereket. Így egyszerre nagy mennyiségű áru mozgatható meg, ami kedvező lehet a nagy mennyiségű szállítmányok esetében. A szállítási módok kombinálásával elérhető az is, hogy a rakomány az eldugottabb helyekre is eljuthasson, ahol például nincs hozzáférés vasúthoz vagy kikötőhöz. A különböző szállítási módok összekapcsolása több lehetőséget ad a szállítmányozási tervek kidolgozásakor. Az intermodális szállítás ezért egy költséghatékony, rugalmas és időhatékony szállítási megoldás, különösen hosszabb távú, több országot érintő, és nagy mennyiségű szállítmányozás esetén.